23 آبان 96 - 17:20
کد خبر: 31228


«یکی بود یکی نبود» قصه توران میرهادی را روایت می‌کند

پایگاه خبری و تحلیلی خوزنامه :

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، توران میرهادی از پایه‌گذاران اصلی ادبیات کودک و تعلیم و تربیت نوین در ایران است. این مستند پرتره نگاهی به زندگی پرفراز و نشیب توران خانم و فعالیت‌های او در حوزه تعلیم و تربیت، فرهنگ کودکی و ادبیات کودک دارد.

توران میرهادی در سال ۱۳۳۴ به نام برادر از دست‌رفته‌اش، کودکستان فرهاد و بعدها، دبستان و راهنمایی فرهاد را تاسیس کرد. مدرسه تجربی فرهاد از سال 1334 تا 1358  در عمر 25 ساله خود تجربیات نوینی را در حوزه آموزش و پرورش برای کودکان  و نظام آموزشی ایران به وجود آورده است.

او همچنین  از پایه گذاران اصلی شورای کتاب کودک در سال 1341 بوده است. شورای کتاب کودک در 20 دی 1341 با همراهی 37 نفر از فعالان حوزه ادبیات کودک کار خود را آغاز کرد . و در حال حاضر با 55 سال سابقه مشغول فعالیت در حوزه فرهنگ کودکی و ادبیات کودک است و از درون آن سازمانها و نهادهای گوناگونی سر برآورده است.

توران میرهادی در سال 1359   بنا به وصیت همسرش محسن خمارلو و با یک سوم از دارای های او تهیه و تدوین  فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را با همکاری و دوستان شورای خود بنیان گذاشت ، این فرهنگنامه نخستین دایره ‏المعارف عمومی نوشته شده به زبان فارسی همراه با تصویر برای کودکان و نوجوانان است که با دیدگاهی علمی و با تکیه بر فرهنک ایران تهیه شده و تا کنون  16جلد از آن به چاپ رسیده است.

توران میرهادی در 18 آبان 1395 بر اثر سکته مغزی در بیمارستان درگذشت. و در امامزاده عبدالله شهر ری به خاک سپرد شد.

تصویربرداری این مستند 78 دقیقه ای در سال های 1383 و 1384 انجام شده است. تدوین آن با  فرید دغاغله و کار آهنگسازی و صدا گذاری آن نیز با محمدعلی رفیع بوده است.طراحی پوستر با مجید بلوچ و تصحیح رنگ و نور آن توسط حمیدرضا فطوره چیان و سیندخت رحیمیان انجام شده است.

5858 خبر آنلاین

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*