23 آبان 96 - 19:25
کد خبر: 31240


شما نظر دادید/ در زمینه خبررسانی درباره زلزله غرب ایران، تلگرام از صداوسیما سبقت گرفت

پایگاه خبری و تحلیلی خوزنامه :

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در جریان زلزله‌ای که دوشنبه شب بیست و یکم آبان ماه مناطق غرب کشور را به شدت لرزاند و در شهرهای دیگر نیز احساس شد، شبکه خبر مانند موارد مشابه مسئولیت خبررسانی را از سوی صداوسیما برعهده داشت. اما درباره نحوه عملکرد این رسانه نظرات متعددی وجود داشت که بسیاری آن را ضعیف ارزیابی کرده بودند.

مخاطبان خبرآنلاین با شرکت در یک نظرخواهی و پاسخ به این سوال که عملکرد صدا و سیما را در جریان پوشش‌دهی زلزله غرب ایران چطور بود؟ نظراتشان را مطرح کردند.

برآیند کلی نظرات کاربران خبرآنلاین حکایت از این داشت که بیشتر مخاطبان از نتیجه عملکرد صدا و سیما و به خصوص شبکه خبر در اطلاع‌رسانی از زلزله، اخبار مربوط به آن و پخش تصاویر زنده از مناطق زلزله‌زده مناسب نبوده است. در واقع بیشتر کاربران بر این عقیده بودند که اطلاع رسانی درستی از سوی شبکه خبر صورت نگرفته است و مثل موارد مشابه (از جمله حادثه پلاسکو) صدا و سیما در زمینه اطلاع‌رسانی و پوشش آخرین اخبار بسیار کند و خنثی عمل کرده است.

خیلی از کاربران نیز مطرح کرده بودند اخبار زلزله را از طریق شبکه‌های مجازی و مخصوصا تلگرام و کانال‌های خبری دنبال کرده بودند، حتی برخی نیز با اشاره به اینکه برخی اخبار تلگرام و کانال‌های آن قابل استناد نیست و بعضا کذب نیز هستند، اما در مقایسه با صداوسیما و شبکه خبر مرجع خبری قوی‌تر و سریع‌تری بود.

برای مثال کاربری به نام حمید در این‌باره نوشت: «اخبار صدا و سیما جوری بوده که آدم فکر میکنه زلزله امروز صبح اومده نه دیشب. واقعا تلگرام با همه اخبار دروغ کلی هم اخبار درست و تصاویر واقعی به سرعت اطلاع رسانی کرد که جای تحسین داره .من دیروز از طریق تلگرام متوجه شدم باور نکردم به چنتا سایت خبرگزاری مراجعه کردم در کمال حیرت اصلا خبری از زلزله نداشتند ...»

یکی دیگر از مخاطبان خبرآنلاین، با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی درست به خصوص در ساعات اولیه اتفاقی تلخ مانند زلزله نوشت: «اتفاقا طبق معمول پوشش خبری در ساعات اولیه افتضاح بود و همش با خبرنگارش توی ایلام حرف میزد و می گفت همه چی آرومه و هیچ خبری نیست. حتی یک خبر درست و حسابی از کرمانشاه و شهرهاش به ویژه سرپل ذهاب نگفت.»

اما کاربر دیگری که نامش را ذکر نکرده بود در دفاع از عملکرد صدا و سیما اینطور نوشت: «از tv نمی خوام دفاع کنم ولی کمی انصاف هم خوبه پلاسکو رو که خبر نگار داشت مصاحبه زنده می کرد که ریخت پایین از طرفی پخش صحنه های خرابی وضعیت شهر ها پس از زلزله در ساعات اولیه اصلا به صلاح نیست چون یکدفعه یه جمعیت زیادی از اقوام و اشنایان می ریزن تو شهر همین امداد رسانی رو با مشکل رو به رو می کنه...»

همچنین تعداد دیگری از کاربران نیز اعلام کردند که اخبار مربوط به زلزله را از شبکه‌های خبری خارجی دنبال کردند.

58244 خبر آنلاین

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*