16 دي 96 - 4:50
کد خبر: 36285


برگزاری بزرگداشت منوچهر اسماعیلی در جشنواره فیلم فجر

پایگاه خبری و تحلیلی خوزنامه :

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، منوچهر اسماعیلی گوینده و صداپیشه 78 ساله ایرانی، با گویندگی به‌جای بازیگران مشهور آثار مطرح تاریخ سینمای ایران، گنجینه باارزشی از خاطرات برای همه علاقه‌مندان به سینمای ملی است. در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از این هنرمند با سابقه تقدیر خواهد شد.

او مدیریت ارشد دوبلاژ بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی و تلویزیونی، سریال‌های تلویزیونی و برنامه‌های رادیویی. او ایفای نقش به عنوان دوبلور و گوینده در بیش از ۱۵۰۰ اثر و بازیگری در فیلم‌های سینمایی را در کارنامه دارد و تدریس فنون و تکنیک‌های گویندگی و مدیریت دوبلاژ و سرپرستی انجمن و رئیس صنف گویندگان ایران در کارنامه‌اش به چشم می‌خورد. او دوبله فيلم را از سال 1336 آغاز كرده و از سال 1342 كه دهه طلايي دوبله فيلم در ايران بود، مدير دوبلاژ بوده و گويندگي بسياري از نقش هاي اول را به عهده داشته است. گريگوري پك، چارلتن هستن، لارنس اليويه، «سيدني پوآتيه»، لارنس هاروي، رد استايگر، جيمز كاگني و مارچلو ماستروياني شماري از اين نقش‌هاست. 

بخشی از آثار اسماعیلی، در دهه اول برگزاری جشنواره فیلم فجر که دوبلاژ فیلم‌های ایرانی کماکان رونق داشت، در این جشنواره به نمایش درآمد که از شاخص‌ترین‌ فعالیت‌های اسماعیلی به عنوان سرپرست گویندگان فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره فیلم فجر می‌توان به «طلسم»، «ناخداخورشید» و «بای‌سیکل‌ران» اشاره کرد ضمن آن که از مهم‌ترین هنرنمایی‌های او در فیلم‌های شاخص جشنواره فیلم فجر به سال 68 و فیلم «مادر» (علی حاتمی) مربوط می‌شود که در آن فیلم، جای چهار شخصیت (با بازی محمدعلی کشاورز، اکبر عبدی، جمشید هاشم‌پور و محمود بصیری) صحبت کرد. 

او هفت سال پیش نیز در نسخه دوبله‌شده فیلم «جرم» (مسعود کیمیایی) بهترین فیلم جشنواره بیست و نهم فیلم فجر، به‌جای شخصیت اصلی فیلم (رضا سرچشمه با بازی پولاد کیمیایی) صحبت کرد.

پیش‌تر خبر بزرگداشت محمدعلی نجفی در جشنواره امسال رسانه‌ای شده بود و خبر سایر بزرگداشت‌های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از سوی روابط عمومی جشنواره اعلام خواهد شد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن 1396 به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.

58243 خبر آنلاین

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*