22 فروردين 97 - 5:27
کد خبر: 43828


بزرگ لشگری درگذشت

پایگاه خبری و تحلیلی خوزنامه :

بزرگ لشگری از از نوازندگان و آهنگسازان مطرح موسیقی کشورمان صبح امروز، سه‌شنبه ۲۱ فروردین در ۹۴ سالگی درگذشت.

بزرگ لشگری از جمله هنرمندان فعال حوزه موسیقی ایرانی سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد. او پس از پایان تحصیلات ابتدایی به موسیقی روی آورد. این هنرمند در پانزده سالگی با تشویق مادرش، برای فراگیری علم موسیقی به فراگیری ساز ویولن مشغول شد و چندی بعد کمانچه را در محضر استادانی چون حسن بهاری و اصغر بهاری که دایی و پسرخاله‌اش بودند آغاز کرد.

او در سال ۱۳۲۴ به عنوان سولیست ویولن در رادیو همکاری خود را با این سازمان شروع کرد و با حضور در ارکسترهای هنرمندانی چون رضا محجوبی، ابوالحسن صبا، ابراهیم منصوری و مهدی خالدی از او دعوت شد که با این ارکسترها نیز همکاری کند.

سرپرستی ارکستر سازهای ملی با همراهی مرحوم مرتضی حنانه، همکاری با برنامه «گلها»، همکاری با هنرمندان مختلف و ساخت چندین اثر موسیقایی از جمله فعالیت‌های زنده‌یاد بزرگ لشگری در عرصه موسیقی بوده است.

مراسم گرامیداشت بزرگ لشگری آهنگساز و نوازنده ویولن، همزمان با زادروز نودسالگی این هنرمند پیشکسوت موسیقی، عصر روز پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۳ در موزه موسیقی برگزار شد. او در این مراسم در حضور تعدادی از هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان ساز ویولن خود را به مجموعه موزه موسیقی اهدا کرد.

پیکر این هنرمند روز پنجشنبه ۲۳ فروردین ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع می‌شود. همچنین مراسم یادبود آن مرحوم روز شنبه ۲۵ فروردین از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

57242 خبر آنلاین

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*