26 آبان 92 - 16:49
کد خبر: 993

برای نخستین بار
دزفول قطب معالجه ناباوری کشور می‌شود
تا امروز 6 متقاضي درمان پذيرش شده‌اند كه مرحله تخمك‌كشي براي آنها انجام شده و در روزهاي آينده نيز انتقال جنين صورت مي‌گيرد.

*رئیس مرکز تحقیقات و درمان ناباروری ام‌البنین دزفول گفت: برای اولین بار در اين شهرستان، باروری آزمایشگاهی و تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک توسط متخصصان دانشگاه علوم پزشکی انجام شد.

دکتر سیما جنتی اظهاركرد: حدود 2.5 سال پيش ايده راه‌اندازي اين مركز با اين توانمندي در شهرستان دزفول شكل گرفت و گروه متخصصان براي اين كار در دوره هاي مختلفي آموزش هاي تخصصي را فرا گرفتند و تجهيزات لازم نيز تهيه شد.

وي ادامه داد: خردادماه امسال براي جذب بيماران و گرفتن آزمايش‌هاي لازم از افراد متقاضي اقدام شد و در نهايت، بيماران در دوره درمان قرار گرفتند. به بيماراني كه يك سال از تصميم به بارداري آنها ميگذرد و در تست‌هاي بارداري عدم باردار شدنشان ثابت شود، نازا يا نابارور اطلاق مي‌شود كه اين افراد براي انجام دوره درمان مورد پذيرش مركز قرار گرفتند. بر اساس آزمايش‌هايي كه از زوج گرفته مي شود، روش درماني آنها تعيين و دارودرماني تجويز مي‌شود.

ريیس مرکز تحقیقات و درمان ناباروری ام‌البنین دزفول اظهاركرد: مرحله تخمك‌كشي در مركز انجام شده و به آزمايشگاه فرستاده مي‌شود تا لقاح با اسپرم در محيط آزمايشگاهي صورت بگيرد. در اين مراحل 3 تا 5 روز بعد از تخمك‌كشي، انتقال جنين به رحم مادر انجام مي‌شود و 2 هفته پس از اين اقدام نيز تست‌هاي بارداري انجام خواهد شد.

جنتي افزود: تا امروز 6 متقاضي درمان پذيرش شده‌اند كه مرحله تخمك‌كشي براي آنها انجام شده و در روزهاي آينده نيز انتقال جنين صورت مي‌گيرد.

جنتي امكان انجماد جنين را يكي از توانمندي‌هاي مرکز تحقیقات و درمان ناباروری ام‌البنین دزفول عنوان كرد و گفت: پس از تخمك‌كشي ممكن است فرد از نظر جسماني دچار مشكل شود كه در اين هنگام پزشك تشخيص خواهد داد مرحله انتقال جنين در زمان ديگري انجام شود يا تعداد جنين به دست آمده در مرحله تخمك‌كشي بيشتر از تعدادي است كه بايد در يك نوبت منتقل شود، بقيه جنين‌ها فريز شده و براي مدت حداكثر 5 سال در مركز قابل نگهداري خواهند بود.

 وي ادامه داد: این مرکز همچنين مجهز به پیشرفته‌ترین فن‌آوری در ارایه درمان ناباروری از قبیل تلقیح اسپرم به داخل رحم(آی یو آی) است.

 رييس مركز تحقیقات و درمان ناباروری ام‌البنین دزفول بيان كرد: در این مرکز تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم(میکرواینجکشن)، بارداری در آزمایشگاه و نگهداری جنین انجام می‌گیرد. همچنین باروری تخمک در آزمایشگاه( آی وی اف) و نگهداری جنین، تخمک و اسپرم در حالت انجماد و به مدت طولانی صورت می‌گیرد.

 
این متخصص زنان و فلوشیپ نازایی افزود: انجماد شکاف در پوسته جنین با استفاده از لیزر جهت افزایش شانس باروری نیز از دیگر اقدامات این مرکز است.

 
وي اظهارداشت: تیمی متشکل از متخصصان زنان و جنین‌شناس در این مرکز فعالیت دارند كه دکتر محسن جلالی متخصص جنین شناسی، دکتر سید سعید آزنده متخصص آناتومی و جنین‌شناسی، معصومه داوری کارشناس پرستاری، میثمی کارشناس علوم آزمایشگاهی و طالب‌زاده کارشناس مامایی اعضای تیم مرکز تحقیقات هستند که در این مرکز فعالیت می‌كنند.

نظرات
نظرات منتشر شده: 4   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 6  
صنوبر جهانگیری
2
پاسخ
5
سه شنبه 12 آذر92
باسلام من 3سال درتهران عمل ivmانجام دادم وباردارشدم حالامیخواهم مجددابرای باردارشدن باتعیین جنسیت اقدام کنم آیامیتوانم همینجادزفول انجام بدم وتهران نرم پرونده ام هم رویان تهرانه میتونم دزفول مراجعه کنم خواهش مبکنم جواب دهیدتلفن09385207538-09169827633
سانی
0
پاسخ
5
يكشنبه 15 آذر94
سلام برا تعیین جنسیت میتونم مراجعه کنم؟برای اولین فرزند
دیبا
2
پاسخ
5
دوشنبه 24 اسفند94
سلام برای تعیین جنسیت میتونم به این مرکز مراجعه کنم؟
اعظم
0
پاسخ
3
پنجشنبه 28 مرداد95
سلام، برای تعیین جنسیت میشه مراجعه کرد به این مرکز
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*