12 ارديبهشت 96 - 14:47
کد خبر: 10616

مدیر کل ورزش و جوانان خوزستان خبر داد
استفاده از مالیات بر ارزش افزوده در بخش ورزش

مدیر کل ورزش و جوانان خوزستان گفت: 0.27 درصد ارزش افزوده کشور به حوزه ورزش و جوانان تعلق گرفته که 80 درصد آن جنبه عمرانی و در بخش ورزش و 20 درصد آن نیز متعلق به حوزه جوانان است که این اعتبارات در بخش استانی در سال جاری به اداره‌کل ورزش و جوانان اختصاص خواهد یافت.

پایگاه خبری و تحلیلی خوزنامه :مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان با اشاره به عملکرد حوزه جوانان در مجموعه ورزش و جوانان گفت: از سال‌های گذشته تا امروز حوزه جوانان زیر سایه ورزش قرار گرفته است و این در حالی است که حوزه جوانان می‌تواند نقش پررنگ‌تری داشته باشد.

افشین حیدری در نشست با سازمان‌های مردم‌نهاد که امروز  در اداره کل ورزش و جوانان خوزستان برگزار شد، با تبریک ولادت امام حسین(ع) اظهار کرد: یک جامعه پویا و زنده هر گز نمی‌تواند به خوبی تبلور یابد مگر با کمک جوانان و استفاده از ظرفیت انجمن‌هایی که ریشه در مردم دارند.

وی خاطرنشان کرد: با مراجعه به پیشینه نظام جمهوری اسلامی می‌بینیم که همه مردم در 12 فروردین ماه برای تشکیل حکومت مردم‌سالاری دینی پای صندوق‌های رای حاضر شدند و تفاوت اساسی حکومت اسلامی با طاغوت در همین است؛ نظام جمهوری اسلامی ریشه در مردم دارد و حیف است در چنین نظامی از ظرفیت‌ها استفاده کافی نشود.

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان افزود: در نظام جمهوری اسلامی می‌توان توسعه اجتماعی و سیاسی را ایجاد کرد به این شرط که نقش‌هایمان را به خوبی ایفا کنیم.

وی بیان کرد: تا زمانی که همچنان مخاطب ابتدایی‌ترین دغدغه‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، اداره‌کل ورزش و جوانان است؛ چگونه این سازمان‌ها توقع دارند که سایر دستگاه‌ها به آنها خوب نگاه کرده و برای استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد برنامه داشته باشند. ما باید در وهله نخست انتظارات را از یکدیگر مشخص کنیم.

حیدری با اشاره به عملکرد حوزه جوانان در مجموعه ورزش و جوانان گفت: متاسفانه از سال‌های گذشته تا امروز حوزه جوانان زیر سایه ورزش قرار گرفته است و این در حالی است که حوزه جوانان می‌تواند نقش پررنگ‌تری داشته باشد زیرا اساس کار در حوزه جوان است و پس از آن حوزه ورزش قرار دارد.

مدیرکل اداره ورزش و جوانان خوزستان افزود: باید با برنامه‌ریزی و هدفمندی و برگزاری نشست‌های تخصصی‌تر، در این زمینه تغییر ایجاد شود و مجموعه ورزش و جوانان برای بهتر شدن وضعیت، به دیگر دستگاه‌ها خط مشی ارایه دهد.

وی بیان کرد: یکی از ملاک‌های ارزیابی مدیران شهرستان‌ها، ارتباط آنها با انجمن‌ها است و اگر مدیری در ارزیابی ضعیف ظاهر شود، برکنار خواهد شد.  

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان اظهار کرد: از انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌خواهیم که با مدیران شهرستان‌ها در ارتباط باشند و به آنها مشاوره و خط مشی ارایه دهند؛ در این زمینه به شهرستان‌ها ابلاغ خواهد شد که اتاق یا مکانی در مجموعه ورزش و جوانان در اختیار انجمن‌ها قرار گیرد.  

حیدری گفت: در سال جاری علاوه بر اعتبارات ملی، اعتبار دیگری نیز به بخش جوانان تخصص داده شده است که با طرح‌های خوب دکتر سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، پیش‌بینی می‌کنیم در حوزه جوانان تغییرات خوبی ایجاد شود. یکی از این طرح‌ها استفاده از ارزش افزوده کشور است که به عنوان یک قانون جدید مطرح است.

وی توضیح داد: 0.27 درصد ارزش افزوده کشور به حوزه ورزش و جوانان تعلق گرفته که 80 درصد آن جنبه عمرانی و در بخش ورزش و 20 درصد آن نیز متعلق به حوزه جوانان است که این اعتبارات در بخش استانی در سال جاری به اداره‌کل ورزش  و جوانان اختصاص خواهد یافت.

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان افزود: اگر در حوزه کاری و اختیارات اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان، انجمن‌ها توانایی اجرای کاری را داشته باشند، به آنها  واگذار خواهد شد. سازمان‌های مردم‌نهاد باید به سمت توانمند شدن بروند و ما نیز هر آنچه اعتبار داریم در اختیار سازمان‌های مردم‌نهاد قرار خواهیم داد. 

حیدری گفت: تحت هیچ شرایطی حاضر نیستیم برای یک ریال از اعتبارات در حوزه جوانان بدون مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد تصمیم‌گیری شود؛ کل این اعتبارات برای انجمن‌ها است به این شرط که طرح و برنامه‌ریزی داشته باشند.

وی بیان کرد: انجمن‌ها می‌توانند در کارگروه‌های حوزه‌های اداره‌کل ورزش و جوانان عضو شوند و یک عضو به نیابت از هر انجمن در شورای راهبردی حضور یافته و در کنار همکاران در تصمیم‌گیری‌های حوزه ورزش و جوانان استان مشارکت داشته باشد. باید از سیستم سنتی و تفاهم‌نامه‌ها خارج شویم و برای حوزه ورزش و جوانان تعیین تکلیف شود.

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان با اشاره به بررسی مشکلات مناطق ملاشیه، عین 2 و کوی علوی اهواز در جلسات پیشین افزود: هدف و نقش اصلی ما، کنترل نبض جامعه است و نقشی که سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند در توسعه فرهنگی و اجتماعی داشته باشند، مدیران دولتی نمی‌توانند ایفا کنند.

وی اظهار کرد: این سازمان‌ها باید به معنای واقعی مردم‌نهاد باشند؛ منتظر مدیرکل نباشید تا جلسه تشکیل شود بلکه انجمن‌ها باید برنامه‌ریزی و هماهنگی‌ها را انجام دهند. حیدری با بیان این‌که هر جا جامعه ورزشی بتواند به درآمدزایی و پیشبرد اهداف انجمن‌ها کمک کند، آن را واگذار خواهیم کرد؛ گفت: برنامه‌های مختلفی برای حوزه جوانان در نظر گرفته شده است که در جلسات آینده در اختیار سازمان‌های مردم‌نهاد قرار خواهد گرفت. همچنین پیشنهاد ایجاد مجمع جوانان طرح بسیار خوبی است که باید ارایه و از آن دفاع شود.

وی اظهار کرد: جایگاه بانوان نیز در بخش ورزش باید ارتقا یابد و انجام کارهای فرهنگی و همچنین ایجاد باشگاه‌های خصوصی بانوان باید جدی گرفته شود.

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان گفت: ساختمان حوزه جوانان در سال جاری بازسازی خواهد شد و در اختیار سازمان‌های مردم‌نهاد قرار می‌گیرد.

همچنین در تمام شهرستان‌ها خانه جوانان راه‌اندازی خواهد شد. در زمینه تشکیل انجمن مشاورین جوان نیز پس از ارایه لیست از سوی سازمان‌های مردم‌نهاد تصمیم‌گیری خواهد شد. 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*