25 شهريور 96 - 23:02
کد خبر: 25224


استاندار خوزستان و انتصاب فرمانداران

*تغییر فرمانداران خوزستان از هفته‌ها پیش حاشیه‌ساز شده بود، این روند برعکس استاندار سابق خوزستان جناب دکتر مقتدایی که به‌صورت ضربه‌ای و یک‌باره انجام می‌شد، در دوران دکتر شریعتی بسیار آرام و با شیب ملایم انجام می‌شود.

به گزارش خوزنامه، تغییر فرمانداران خوزستان از هفته‌ها پیش حاشیه‌ساز شده بود، این روند برعکس استاندار سابق خوزستان جناب دکتر مقتدایی که به‌صورت ضربه‌ای و یک‌باره انجام می‌شد، در دوران دکتر شریعتی بسیار آرام و با شیب ملایم انجام می‌شود.

تغییر فرمانداران در استان خوزستان در دولت‌های مختلف روندی معمول به شمار می‌آید و در دوران جدید نیز این روند بسیار معمولی است ولی این مهم اماواگری دارد، بسیاری بر این باورند که فرمانداران منصوب‌شده در خوزستان با دولت و سیاست‌های دولت همراه نیستند و تنها مجری اوامر نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند، البته این مهم الگویی پذیرفته‌شده از سوی مرئوسان از رئیس است، زیرا چنین مهمی در استان داری خوزستان نیز در حال اتفاق است.

فرمانداران موجود در خوزستان مانند مهره‌های شطرنج در بین شهرهای استان جابجا می‌شوند و برخی فرمانداران دوران اصول‌گرایی در دوران اصلاح‌طلبی نیز سرکار هستند، این نیروها تنها از شهری به شهری دیگر نقل‌مکان می‌کنند، این مهم باعث می‌شود تا بسیاری از مردم تغییری در استان را با تغییر دولت مشاهده نکنند و این مهم باعث شده تا نسیم اعتدال در استان بسیار کم‌فروغ و گاها بی‌فروغ نمایش داده شود، این مسئولیت سنگین بر عهده استاندار خوزستان به‌عنوان نماینده عالی دولت است که در این زمینه گام‌هایی مؤثر بردارد.

انتصاب فرمانداران در شهرهای مختلف خوزستان، در روزهای گذشته حواشی در پی داشته است، در استان خوزستان این ایده که فرماندار زن بتواند در شهرهای سنتی و مذهبی موفق ظاهر شود در بدو اجرا محکوم‌به شکست است، خوزستان دارای بافت قومی خاصی است و انتصاب‌ها باید با در نظر گرفتن بافت جامعه انجام شود، البته استاندار خوزستان در این زمینه قطعاً مسائل را با نمایندگان شهرها هماهنگ می‌کنند زیرا ایشان تعامل بیش از تعادل و اعتدال برایشان اهمیت دارد، استاندار خوزستان در سراسر خوزستان با نمایندگان مخالف دولت نیز تعامل دارد، این مهم با تعادل و اعتدال فکر البته گمان کنم قدری منافات داشته باشد.

برخی نمایندگانی که با صدور بیانیه علناً به مخالفت با دولت پرداختند و در سخنرانی‌های خود پیش از انتخابات مردم را به رقیب رئیس کنونی دولت هدایت کردند الآن به استاندار در ظاهر مشاوره می‌دهند، این مهم به نحوی بازی با رای مردم محسوب می‌شود، جناب استاندار در این زمینه قدری تأمل بفرمائید. نمایندگانی که در روزهای رای اعتماد حتی به‌ظاهر حاضر به موافق ثبت‌نام کردن هم نشدند الآن در حال رایزنی برای تعیین فرمانداران و عزل و نصب‌های متعدد هستند، جناب استاندار خوزستان این مسئله و تعامل شما قدری تأمل‌برانگیز است.

انتصاب نیروهای کم‌توان، بی‌تجربه، سفارشی و به‌دوراز توجه به رزومه کاری در قامت فرماندار در شهرهای استان خوزستان چرخش چرخ توسعه شهرها را به‌شدت کند می‌کند، این مهم باعث می‌شود تا بار دیگر مردم این سؤال را بپرسند، استاندار با نیروهای سفارشی نمایندگان مجبور است جور کم‌کاری‌ها را با حضور خود در سراسر استان بدوش بکشد که این بیان سخن گزافی نیست.

امید است در روزهای آینده شاهد انتصاب نیروهایی قوی، همراه با دولت، اجرایی و ستادی و توانمند در چانه‌زنی‌های سیاسی و نه گفتن به مطالبات نامتعارف برخی مسئولان در انتصاب‌های شهرهای استان باشیم.

 

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*