14 مهر 96 - 19:56
کد خبر: 27151

ریشه اختلافات مجلس با بیژن زنگنه بررسی شد؛
سهم خواهی یا توقع تعامل با وزارتخانه؟

*سه شنبه هفته گذشته بود که فریدون حسنوند به بهانه انتصاب مدیرعامل جدید شرکت ملی حفاری، زبان به انتقاد از انتصابات جدید بیژن زنگنه گشود و اتهاماتی چند را به وی نسبت داد.

 رییس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگویی مفصل با فارس، با بیان اینکه وزیر نفت به دنبال انتصاب ضعیف ترین مدیران در شرکت‌ها است، گفت: قبلاً هم در رفتار آقای زنگنه چنین مواردی را شاهد بوده‌ایم که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز را با همین سبک از آن اُبُهَت و جایگاه خود تنزیل داد و تقریباً امروز ناکارآمد و ضعیف است.

وی ادامه داد: بنای اینها بر این است که مجموعه شرکت ملی حفاری را بدست کسی بسپارند که بتوانند دستوراتشان را به وی تحمیل کنند تا در آینده‌ای نه‌چندان دور این مجموعه از هم بپاشد و پس از آن پای شرکت‌ها و دکل‌های خارجی سودآور برای دلالان در این کشور باز شود.

حسنوند با یادآوری سخنان زنگنه در اولین جلسه با اعضای کمیسیون انرژی پس از رای اعتماد از مجلس که در آن از تصمیم خود جهت تعامل گسترده‌تر با این کمیسیون سخن گفته بود، اظهار داشت: آقای زنگنه امروز و با اقداماتی که در زمینه انتصابات در وزارت نفت در همین دو هفته تعطیلات مجلس در پیش گرفته عدم صداقت خود را نشان داد چرا که در این زمینه هیچگونه تعامل با کمیسیون انرژی نداشت.

وی افزود: آقای زنگنه در جلسه با اعضای کمیسیون وعده داد که بالاترین سطح تعامل را با کمیسیون خواهد داشت و محورهای برنامه‌هایشان را مشخص کردند، اما متاسفانه در این روزها رویه‌ای را در پیش گرفته که فکر می‌کنیم سرآغاز حرکتی مشکوک و طراحی شده برای فروپاشی وزارت نفت و بکارگیری افراد مساله‌دار و باز کردن پای خارجی‌ها در برخی حوزه‌های مهم و حساس وزارت نفت است.

وی تصریح کرد: ایشان در جلسات قول داده‌ بودند که از افراد معتدل که مصالح نظام را رعایت می‌کنند استفاده شود، نه اینکه امروز با انتصابات مشکوک و مساله‌دار خط بر روی اسامی نیروهای متعهد بکشد.

اما در حالی که رییس کمیسیون انرژی از نگرانی مجمع نمایندگان خوزستان نسبت به رویه دو هفته اخیر وزارت نفت در ایام تعطیلات مجلس خبر داده بود، روز شنبه هدایت اله خادمی دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با مهر، با اشاره به برگزاری جلسه مجمع نمایندگان استان خوزستان در این روز به تشریح آن پرداخت.

به گفته وی، هیچ یک از نمایندگان استان خوزستان، رئیس کمیسیون انرژی و نواب آن از معرفی آقای سپهری خبر نداشتند درحالی که وزیر نفت در جلسات کمیسیون این قول را داده بودند در این موضوع از نظرات مشورتی کمیسیون هم بهره بگیرد که گویا پس از انتخاب مجدد به عنوان وزیر نفت به فراموشی سپرده شد.

نائب رئیس اول کمیسیون انرژی درباره چرایی انتصاب مدیرعامل جدید گفت: اینکه چرا آقای سپهری به این سمت انتخاب شده است را باید از وزارت نفت پرسید ولی تلاش‌های ما برای پی بردن به پاسخ این پرسش از سوی وزارت نفت بی پاسخ مانده است. قاطبه نمایندگان با اظهار بی اطلاعی از این موضوع خواستار توقف اجرای این حکم شدند. حتی استاندار خوزستان هم از این تغییر و انتصاب جدید بی اطلاع بوده است که همین موضوع نیز موجب بروز گلایه‌هایی شده است.

در این میان، برگزاری جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل پیشین و جدید شرکت ملی حفاری در دفتر یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت در تهران، و کار شدن در خبرگزاری وزارت نفت با عنوان «نشست هم اندیشی مدیران شرکت ملی حفاری ایران برگزار شد»، باعث بروز حاشیه‌هایی شد.

حسنوند در واکنش به این موضوع گفته بود: اگر مسئولان یقین داشتند که اقدامشان در این انتصاب صحیح بوده و مورد اقبال مجموعه شرکت ملی حفاری ایران است چرا مراسم معارفه را در شرکت ملی نفت برگزار کردند؟ در تاریخ شرکت ملی حفاری سابقه نداشته که یک مدیرعامل این شرکت در دفتر هیات مدیره شرکت ملی نفت و بدون حضور مدیرعامل سابق معارفه شود، همانند اینکه یک مسابقه فوتبال برگزار شود و تیم مقابل و تماشاگری وجود نداشته باشد.

با در نظر گرفتن حمایت‌ بسیار اکثریت اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از زنگنه از ابتدای آغاز مجلس دهم و به ویژه در دوران بررسی صلاحیت وی در مجلس که منجربه ثبت بالاترین میزان رای اعتماد برای شیخ الوزار در طی دوران فعالتیش شد و اظهارات مثبت زنگنه در افزایش تعامل با آنها، می‌توان علت واکنش منفی حسنوند و دیگر اعضای مجمع نمایندگان استان خوزستان به انتصاب اخیر وزارت نفت را یافت.

در اختلاف اخیر، آنچه بیش از هر چیز باید مورد تاکید قرار بگیرد، برآمدن هر دو طیف با انتخاب مردم است. در یک طرف، نمایندگانی حضور دارند که بطور مستقیم با رای مردم انتخاب شده اند و در طرف دیگر، وزیر نفت که توسط رییس جمهور و با رای مردم به وی، به کار گماشته شده است.

البته همانطور که علی ساری نماینده خوزستان در مجلس تصریح کرده، نمایندگان در امور اجرایی دخالتی ندارند و تنها نسبت به رعایت ملاک‌ها و معیارها در انتخاب مدیران دولتی حساس هستند. با این حال، همانطور که جلب نظر آنان در روزهای بررسی صلاحیت وزرا به مهمترین دغدغه نامزدهای وزارتخانه‌ها بدل می‌شود، در صورتی که ملاحظات آنان در پیشبرد امور نیز تا حد امکان در نظر گرفته شود، قطعا شاهد بروز چنین واکنش‌هایی نخواهیم بود.

با توجه به اینکه بروز شکاف میان طیفی از نمایندگان و وزارت نفت قطعا به اقدامات آتی وزیر کهنه کار و موفق این وزارتخانه لطمه می‌زند، قطعا تداوم روند مصاحبه‌های تند نمایندگان در مقابل سکوت وزارتخانه هرگز به صلاح نخواهد بود.

گفتنی است، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هفته گذشته در حکمی سپهر سپهری را به عنوان مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت ملی حفاری ایران انتخاب و جایگزین حیدر بهمنی کرد.

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*