13 شهريور 96 - 15:13
کد خبر: 24007


جیب خالی و شکم گرسنه کاراته کاران!

صدای اعتراض کاراته کاران به سیاست های فدراسیون بار دیگر بلند شده است.
پایگاه خبری و تحلیلی خوزنامه : به گزارش "ورزش سه"، چندی پیش بود که در جریان اعزام تیم ملی کاراته به بازی های جهانی لهستان تصاویری عجیب از آنها در هنگام خوابیدن در ایستگاه قطار ورشو منتشر شد. این تصاویر که مشخص نبود از سوی چه کسی منتشر شده، به نوعی وضع نه چندان جالب ملی پوشان کاراته را نشان می داد؛ اگرچه فدراسیون واکنش سفت و سختی نشان داد و اعلام کرد تمام امکانات برای ملی پوشان مهیا بوده است. 
صدای اعتراض بازهم بلند شد
بعد از بازگشت از بازی های جهانی فدراسیون کاراته برای رده بزرگسالان برنامه ای را تا پایان سال جاری میلادی در نظر نگرفت. به نظر می رسد فعلا فدراسیون تمرکز خود را روی تیم های نوجوانان، جوانان و امید گذاشته که در آبان ماه باید در مسابقات جهانی شرکت کنند. اعزام نشدن ملی پوشان به رقابت های کاراته وان که دائما در کشورهای مختلف در حال برگزاری است، صدای اعتراض آنها را بلند کرده است. کاراته به تازگی المپیکی شده و برای جمع کردن امتیاز در رنکینگ جهانی کاراته کاران باید در لیگ های جهانی شرکت کنند. در همین راستا برخی از ملی پوشان تصمیم گرفتند برای جلوگیری از افت خود در رنکینگ جهانی با هزینه شخصی به مسابقات مختلف بروند. 
شکم گرسنه و جیب خالی!
چند روز قبل بود که ذبیح الله پورشیب یکی از باتجربه ترین ملی پوشان کاراته ایران که قصد دارد در لیگ کاراته وان آلمان شرکت کند، در مصاحبه ای تند به کمبود امکانات اعتراض کرد: «فدراسیون که هیچ پولی به ما نمی‌دهد در این مسابقات شرکت کنیم، نه خبری از پاداش است و نه خبری از چیز دیگر، ما هم که منبع درآمدی نداریم و هرچه داریم همین کاراته است. برای حضور در مسابقات ما مشکلات مالی فراوانی داریم، باید هیچ چیزی نخوریم و تمام پول‌هایی که داریم را جمع کنیم و مابقی را قرض کنیم تا در مسابقات کاراته‌وان شرکت کنیم، آیا این انصاف است؟ وقتی با شکم گرسنه و جیب خالی راهی هر مسابقه‌ای شویم فکر نمی‌کنم خیلی جالب باشد.»
فروش اتومبیل برای حضور در مسابقات
روند اعتراض ملی پوشان کاراته در روزهای اخیر ادامه دار بوده و فدراسیون نیز فعلا در قبال آنها سکوت کرده است. امروز یکی دیگر از ملی پوشان در گفت و گو با فارس به گلایه پرداخته است. هامون درفشی پور در این باره گفته است: « می‌خواهم از ابتدای سال 2018 در تمام مسابقات لیگ کاراته وان شرکت کنم و حتی اگر نیاز باشد ماشینم را می‌فروشم و راهی مسابقات لیگ کاراته وان می‌شوم. اگر به اردوی تیم ملی وارد شدم که قطعا می‌توانم  از طریق فدراسیون در مسابقات شرکت کنم در غیر اینصورت تلاش می‌کنم رقابت‌هایی که فدراسیون نمی‌تواند اعزام کند را با هزینه شخصی بروم.»
گنج زاده: هزینه اعزام ها سرسام آور است
سجاد گنج زاده در سال های اخیر یکی از ستاره های کاراته ایران بوده و آخرین مدالش در لیگ جهانی کاراته وان به چند ماه قبل در باکو برمی گردد. او هم در گفت و گو با خبرنگار "ورزش سه" به برنامه های آینده اش اشاره می کند: «۳ مسابقه کاراته وان  تا پایان سال ۲۰۱۷ وجود دارد؛ اما بعید است در آنها شرکت کنم. من درگیر مراسم ازدواجم هستم و هزینه های اعزام هم بالاست. شاید فقط به مسابقات ژاپن برسم که آن هم هزینه سفرش خیلی بالاست و نمی توانم از عهده اش بربیایم. البته هنوز مشخص نیست که مسابقات سال ۲۰۱۷ روی رنکینگ المپیکی تاثیرگذار است یا خیر.»
به جای آنالیز باید دنبال پول باشیم
وی درباره اینکه ملی پوشان کاراته هزینه اعزام خود را از کجا تامین می کنند، می افزاید: «ما فقط از طریق لیگ درآمد داریم که آن هم کفاف هزینه ها را نمی دهد. هر کدام از ملی پوشان برای هر سفری دغدغه دارند. یک نفر از هیات استانی پول می گیرد، یک نفر از اسپانسر کمک می گیرد و باید دست به هر کاری بزنیم تا به مسابقه برویم. به جای اینکه تمرکزمان روی آنالیز حریفان باشد، برای جور کردن پول سفر دغدغه داریم. حتی گرفتن ویزای کشورهای مختلف برعهده خودمان است و دردسرهای خاص خودش را دارد.»
۵ سال است فقط وعده می دهند
قهرمان سنگین وزن کاراته ایران در ادامه خاطرنشان می کند: «کاراته المپیکی شده و این توانایی را دارد که در المپیک مدال بگیرد. من تقویم سال ۲۰۱۸ را نگاه کردم که ۱۱ دوره لیگ جهانی در کنار بازی های آسیایی و مسابقات جهانی داریم. هزینه های این اعزام ها سرسام آور است. از سال ۲۰۱۲ به ما وعده پاداش دادند؛ اما هیچ کدام عملی نشده است. بهترین مدال ها را گرفتیم و بازهم خبری نشد. ماهیانه یک میلیون تومان حقوق می دادند که آن هم عقب می افتد.»
این نسل دیگر تکرار نمی شود گنج زاده در پایان صحبت هایش می گوید: «مطمئن باشید دیگر هیچ نسلی مثل ما نمی تواند در کاراته مدال بگیرد. مدال هایی که ما برای کاراته گرفتیم، تاریخی است. وزارت ورزش پا پیش بگذارد و یک اسپانسر خوب به کاراته معرفی کند. من از دوستانم که در کشورهای دیگر فعال هستند، صحبت می کنم و آنها می گویند از طریق وزارت ورزش کشور خود اسپانسر می گیرند.» ورزش 3 اخبار ورزشی

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*