امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 25 March , 2023
امروز : شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ - 4 رمضان 1444
اخبار ویژه »
شناسه خبر : 6116
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تیتر سه, اخبار تیتر یک, تیتر دوم-اسکرول زیر تاریخ انتشار : 31 جولای 2021 - 5:40 |

قضيه سهم‌خواهي از رئيسي جدي است/ ‌هشدار علم‌الهدی به سهم‌خواهان

خوزنامه| علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و پدر همسر ابراهیم رئیسی، هم به سهم‌خواهان از رئیس‌جمهور آتی هشدار داد. در یک ماه اخیر چهره‌های زیادی از بین اصولگرایان مستقیم یا غیرمستقیم به فشار برای سهم‌خواهی از کابینه اشاره کرده‌اند بدون اینکه نام افراد یا جریان‌های خاصی را ببرند.

گرچه به‌ طور مشخص سهم‌خواهی درون جریان اصولگرایی در حال رخ‌دادن است. علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه گفته است: کسانی نیز سودای منصب دارند و در انتخابات و ستادها شرکت کردند تا نصیبی داشته باشند و سهمی بگیرند؛ همه آنها که نمی‌توانند منصب بگیرند و آنهایی که منصب نمی‌گیرند شروع به تخریب می‌کنند.

مردم انقلابی که با توجه به شاخص‌های رهبری و شناخت این معیارها و شاخص‌ها و عملکرد گذشته آقای رئیسی به ایشان رأی دادند، در انتظار تحقق شعارهای رئیس‌جمهور هستند. طبیعی است که در این محاصره مطالبات، فشارها سنگین است و تخریب و زبان نقد نیز گشوده است و افراد فاسد نیز آرام نمی‌گیرند و ما باید در مقام مطالبه‌گری از این دولت ادبیاتی داشته باشیم.

باید مطالبه کرد اما با این وضعیتی که در فضای کشور وجود دارد و در این فضا آقای رئیس‌جمهور وارد پاستور می‌شود مطالبه از دولت و رئیس‌جمهور باید ادبیات خاص خود را داشته باشد تا به نتیجه برسد. علم‌الهدی افزود: مطالبات باید تکلیف‌مدارانه باشد و وظیفه‌محورانه باشد و به‌عنوان تکلیف خدایی وارد شوند و این مطالبات نباید سهم‌خواهانه و انتقام‌جویانه باشد.

مطالبات باید به نحوی باشد که آب در آسیاب دشمن نریزند؛ آن هم دشمنی که با آشوب سیاسی می‌خواهد پایه‌های نظام را سست کند. در همین ارتباط مصطفی میرسلیم، عضو مؤتلفه و نماینده مجلس که به مدل نظرخواهی رئیسی برای چینش کابینه از طریق سامانه مردمی ایراد گرفته بود، هم به خبرآنلاین گفته است: «اشتباه می‌کنند کسانی که بر مبنای فرصت‌طلبی بوی کباب به مشام‌شان خورده و به‌ دنبال سهم‌خواهی‌اند! باید بدانیم اصولا ریاست و صدارت و وزارت و این قبیل مقاماتِ جعلی که با انتخابات و انتصابات حاصل می‌شود، ارزش‌آفرین نیست؛ آنچه ارزشمند است ادای درست تکلیفی است که با رسیدن به آن مقام بر دوش انسان نهاده می‌شود، در خدمت داهیانه و جانانه و فروتنانه به مردم. داهیانه یعنی بر مبنای دانش دقیق و تجربه مثبت؛ جانانه یعنی با آمادگی کامل برای هزینه‌کردن از خود و خانواده خود و آبروی خود؛ فروتنانه یعنی مردم را ولی‌ نعمت خود دانستن و هیچ‌گاه در را به روی آنها نبستن».

او مدعی شده که حزب مؤتلفه آمادگی بدون چشمداشت خود را برای کمک‌کردن در پاسخ‌گویی به مطالبات برحق مردم و خدمت‌رسانی مخلصانه به آنها، به جناب آقای رئیسی ابراز داشته است. میرسلیم گفته است: «از این خدمت‌رسانی خواه در عمل و خواه در نقد مشفقانه، دریغ نخواهیم ورزید.

احزاب و شخصیت‌های حاضر در شورای وحدت نیز همین اشتیاق را دارند». محمدرضا صباغیان، نماینده مجلس یازدهم، هم درباره وجود فشار برای تحمیل افرادی به کابینه دولت رئیسی، اظهار کرد: طبیعی است که رئیس‌جمهور باید مبتنی با نگاه، آرا و وعده‌هایی که داده است، وزرا و مسئولان دولتش را انتخاب کند.


اینکه تحمیل می‌شود دو وجه دارد، یکی اینکه آقای رئیس‌جمهور نظرات نمایندگان، مسئولان و مردم را می‌خواهد که خیلی خوب است، حالت مشورتی دارد و جزء وعده‌های ایشان نیز بوده است. اما از سویی یک عده مطالبه و سهم‌خواهی می‌کنند که درست نیست.

هرچند سهم‌خواهی و مطالبه همیشه برای عده‌ای وجود داشته است اما کسانی سعی می‌کنند در انتخابات از کاندیدایی حمایت کنند و بعد پیشنهادها و نقطه نظراتی را که دارند به افراد تحمیل کنند و آنها نیز نمی‌توانند به آن بی‌توجه باشند. سهم‌خواهی و اجبار رئیس‌جمهور به دادن بعضی مسئولیت‌ها درست نیست».

نماینده مهریز درباره حضور نمایندگان در دولت آتی اظهار کرد: نمایندگان با توجه به رسالتی که دارند،‌ مسئولیتشان از دولت و ریاست‌جمهوری کمتر نیست؛ اگر این وظیفه اصلی خود را انجام دهند بیشتر می‌توانند به مردم خدمت کنند.

او همچنین درباره اولویت‌های دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: اولویت اول باید نظارت باشد؛ اگر در اقتصاد و بخش‌های دیگر هم مشکل داریم به دلیل نبود نظارت است. دولت باید نظارت را قوی کند. البته مجلس در جای خود و دولت هم در جای خودش باید نظارت داشته باشند.

دولت و دستگاه‌ها، به‌ویژه رئیس‌جمهور باید بُعد نظارتی، برخورد با مفاسد و تخلفات و همچنین قانون‌گریزی را تقویت کنند و به نحو احسن این کار را انجام دهند، اما اولویت بر نظارت در حوزه اقتصادی است.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.