امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 6 December , 2021
امروز : دوشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۰ - 2 جماد أول 1443
شناسه خبر : 6227
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تیتر سه, اخبار تیتر یک, تیتر دوم-اسکرول زیر, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۳:۴۷ |

وزارت آموزش و پرورش جاي آزمون و خطا نيست

نويسنده: غزل لطفي- بعد از اتمام آخرين نشست علني مجلس در هفته‌اي كه گذشت، فهرست وزراي پيشنهادي دولت سيزدهم توسط رييس‌جمهور اعلام شد و روز شنبه نيز با اعلام رييس مجلس، اعلام وصول شد تا پاياني باشد بر گمانه‌زني‌ها، كابينه‌اي كه نه تنها فراجناحي نيست بلكه حتي به نظر مي‌رسد در اردوي اصولگرايان هم گزينشي انتخاب شده است.

حسين باغگلي، گزينه معرفي‌شده براي تصدي وزارت آموزش و پرورش، از جوانان كابينه پيشنهادي است كه در كارنامه خود مديريت بنياد فرهنگي رضوي را به عنوان شاخص‌ترين فعاليت آموزشي دارد. شاخص از آن جهت كه خود باغگلي هم پس از پيوستن به توييتر در بيوگرافي خود از آن نام‌ برده است و وعده تشريح عملكرد خود در مدارس امام رضا(ع) را هم اعلام كرده است.

جواني وي نيز يكي از شاخصه‌هاي مهمي است كه طرفدارانش بر آن تكيه كرده‌اند. اما آنچه بيش از همه انتقاد طيف بسياري از فرهنگيان را برانگيخته اين موضوع است كه او از بدنه آموزش و پرورش نيست و اشراف كامل به نظام آموزش كشور ندارد.

براي عده زيادي نيز جاي سوال است كه طبق كدام متر و معيار شايسته‌سالاري، رييس‌جمهور منتخب، تصميم گرفتند مدير بنيادي را كه اتفاقا خودشان به آن سمت منصوب كردند، سكان‌دار يكي از مهم‌ترين وزارتخانه‌هاي كشور كنند.

عملكرد باغگلي در بنياد فرهنگي رضوي حتي اگر موفق هم فرض شود، مديريت بر مجموعه‌اي حدودا با ۱۰۰۰ نفر پرسنل و ۷۰۰۰ دانش‌آموز بوده است و حالا وي قرار است بر مسندي تكيه كند كه بيش از يك ميليون معلم و هفده ميليون دانش‌آموز (با در نظر گرفتن اتباع خارجي) را در بردارد.

سبقه كم مديريت و عدم طي كردن سلسله‌مراتب سازماني از مدرسه تا وزارت‌خانه نيز از مواردي است كه باعث خواهد شد در چالش‌هاي پيش ‌رو و به جهت كم‌تجربگي نتواند كارنامه قابل قبولي ارايه دهد.

آموزش و پرورش مهم‌ترين ركن در ساختن حال و آينده كشور است و جاي آزمون و خطا نيست. نيازمند وزيري كارآزموده است كه اتفاقا در اردوي اصولگرايان نيز كم نبوده‌اند اما در حال حاضر به نظر مي‌رسد تنها دليل انتخاب باغگلي نزديكي وي به رييس‌جمهور است.

اميدواريم علت بيان خانه‌دار بودن همسرشان فقط تقدير از بانوان خانه‌دار باشد نه تاكيدي بر فقط خانه‌دار بودن زنان! از آقاي رييسي انتظار مي‌رفت كه فردي را معرفي كنند كه حداقل براي سيستم آموزشي كشور شناخته شده باشد، نه شخصي كه حتي فرهنگيان در استان خراسان رضوي هم با نام وي ناآشنا هستند.

كرونا و تعطيلي يك‌سال و نيمه آموزش حضوري، كاستي‌هاي موجود در آموزش مجازي، زمان بسيار كم تا مهرماه و شروع سال تحصيلي، تصميم به بازگشايي يا عدم بازگشايي مدارس و… از اولين و مهم‌ترين چالش‌هاي وزير آموزش و پرورش آتي خواهد بود كه اگر تصميم اشتباهي گرفته شود، تاثيراتش در تمام سال تحصيلي آينده خودنمايي خواهد كرد و در اين شرايط انتقادات اصلي به شخص رييس‌جمهور نشانه خواهد رفت و علل انتخاب وزرا.

نویسنده : سردبير | منبع خبر : اعتماد
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.